top of page

Off Page SEO - Backlink Analizi

Updated: Jul 11, 2022


Site Dışı SEO - Backlink

On page SEO ile ilgili tüm optimizasyonlarımızı yaptığımızı varsayarsak gelin hep birlikte off page SEO yani site dışı seo nasıl yapılır onu inceleyelim.


Off page SEO yapılmadan bir web sitesinde SEO yapmış sayılmaz çünkü optimizasyonun neredeyse yarısı da site dışı SEO'dan geçmektedir. Site içerisinde tüm SEO çalışmaları yapıldı, görsel düzenlemeleri, site içi linklemeler halledildi peki sitemize gelen dışarıdan linklemeleri nasıl yapıyoruz? Nasıl başka sitelerden web sitemize referans alırız? İşte bu noktada yolumuz backlink sorgulamaya düşmektedir. Peki backlink nedir? Tahmin edeceğiniz gibi backlink sitemize dışarıdan yani diğer sitelerden yapılan linklemelerdir. Backlink almak web sitemizin DR yani domain ratingini artırmaktadır. Bu backlinklerin mutlaka sitemizle ilişkili, kaliteli diğer web sitelerinden alınması gerekir. Aksi takdir de black hat yani spam seo çalışması yapmış oluruz. Black hat backlink Google'un sevmediği spam backlinkler anlamına gelir.


Backlink İcelemesi


Web sitenizde off page seo / backlink çalışmalarına başlamadan önce eğer eski bir web siteniz var ise geçmişte web sitenize alınmış veya sitenize link vermiş olan diğer siteleri mutlaka tespit etmeniz gerekmektedir. Off page seo yaparken web sitenizde gelen linkleri kontrol etmek ve disavow etmek için kullanabileceğiniz ücretsiz iki tool bulunmaktadır:

search.google.com/

https://moz.com/products/pro/seo-toolbarseo backlink

Google search console'a girdiğinizde yukarıdaki görseldeki gibi menü alanında bağlantılar kısmına girdiğinizde karşınıza site içindeki ve site dışından gelen tüm siteleri görebilirsiniz. En çok bağlantı veren siteler kısmına tıkladığınızda sağ üst köşeden tüm listeyi export edebilirsiniz. Karşınıza çıkan bu siteleri tek tek girip incelemeniz gerekmektedir. şimdi de sıra geldi diğer ücretsiz toolumuzu kullanmaya. Bu listeden bir siteyi açtıktan sonra Moz uzantısı ile inceleme yapabilirsiniz. Burada iki önemli metriğimiz mevcut.


1- Domain rating

2-Spam score


Spam skoru 10'un üzerinde ise siteye girip incelemek gerekir bizim ile olan alaka düzeyine bakılır, bu oldukça önemli bir kısımdır. Örneğin; bir tekstil içeriği üretiyorsanız backlink alacağını bir yer elektronik ürünlerin incelendiği bir site olmamalı. Aynı zamanda domain otoritesi de düşük ise direkt bu linki disavow edilecekler listemize alabiliriz.


off page seo backlink alırken önemli olan noktalardan bir diğeri de bunları aralıklı olarak ve düzenli bir şekilde almanız. Sitenize gelen backlink grafiklerindeki ani yükselişler siteniz için olumsuz etki yaratır.


Şimdi bu belirlediğimiz faydasız backlinklerimizi search console ile disavow etme zamanı.


search console disavow

Yukarıdaki alana https://search.google.com/search-console/disavow-links üzerinden ulabilirsiniz. Burada linklerini disavow etmek istediğiniz mülkünüzü seçtikten sonra geldiğiniz sayfada replace kısmı göreceksiniz. Mevcut txt dosyanızı indirip belirlediğiniz siteleri yazıp güncellediğiniz yeni txt dosyanızı buraya yükledikten sonra black hat backlinklerinizi disavow etmiş olacaksınız. Off page seo'da kontrolü mutlaka aralıklarla yapın çünkü bazı durumlarda rakipleriniz de sizin için zararlı backlink satın alıp sitenize zarar vermek isteyebilir. Bu yüzden backlink grafiğinizi düzenli olarak incelemenizde fayda olduğunu belirtelim.


Backlink Nasıl Alınır?


Off page seo'da bir siteden backlink alırken verdiğimiz anchor'a dikkat etmemiz gerekir. Yani anchor dediğimiz Türkçe karşılığı ile çapa anlamına gelmektedir ve bize gelen linkin bulunduğu kelimedir. Pazarladığımız ürün her ne ise örneğin "kadın cüzdan", yazımız içerisinde bu kelimeye sürekli link almak doğru değildir. Google bunu spam olarak algılayabilir. Bu yüzden aldığımız backlinklerin en azından %30'u birincil kelimemizden oluşabilir. Buna alternatif olarak Call to action kelimeleri de kullanabiliriz "satın al", "buraya tıkla" gibi olabilir. Aynı zamanda resimler üzerinden de backlink alabiliriz. Bu sefer yazı içerisinde görsele tıklandığında link sizin sayfanıza gitmektedir.


Bir de link vermeden backlink alabileceğimiz bir yöntem vardır bu da mention link olarak bilinir. Yazı içerisinde web siteniz www.x.com veya x.com şeklinde geçer ve Google botları bu sayfayı taradığında bu anchor'u da tarayarak size artı puan oluşturmaktadır.


Hangi sitelerden backlink alabiliriz?


En yaygın olarak backlink alınan siteler genel olarak haber ve blog siteleridir. Ücretsiz olarak backlink alabileceğimiz forum siteleri de vardır. Buralarda üyelik oluşturduktan sonra kendi yayınladığınız yazıdan backlink alabilirsiniz ancak Google bu tarz sitelerden gelen backlinkleri no-follow olarak algıladığı için size bir katkısı olmamaktadır. Sizinle alakası olduğunu düşündüğünüz siteleri Google'dan kolayca keşfedebilirsiniz. Bu siteleri bulduktan sonra yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikli olarak spam scorelarına ve DR'sine bakmak gerekir. Her şey bizim için uygunsa sitenin iletişim kısmından veya reklam kısmından mesaj atabiliriz.


Ip Class Sorgulamaclass c ip kontrolü

https://wmaraci.com/ip-class-sorgulama üzerinden backlink aldığımız sitelerin hepsini yukarıda görselde de gördüğümüz alana yazarız ve ardından tüm sitelerin hangi ıp adreslerinde olduğunu görürüz. Aynı ıp ye kayıtlı sitelerden asla backlink alınmaması gerekir. Bu noktaya mutlaka dikkat edelim.


Ücretli backlink araştırmasıahrefs backlink

https://app.ahrefs.com/link-intersect üzerinden yukarıda gördüğünüz link intersect kısmında rakiplerin sitelerini girerek kendi sitelerine aldıkları tüm backlinkleri analiz edebilirsiniz. Bu sayede siz de potansiyel backlink alabileceğiniz yerleri keşfetmiş olursunuz.


Rakip Sitelerin Backlink Araştırması
bottom of page