top of page

Site Hızı Nedir? Nasıl İyileştirilir?

Site hızı ve sayfaların açılma hızı Google'un resmi olarak açıkladığı en önemli sıralama faktörlerinden birisidir. Bu yüzden iyi bir seo'da bakacağımız ilk kriterlerden birisine site hızı iyileştirmesi girmektedir. Bu yüzden web sitenizde optimizasyon çalışmaları yaptığınızda site hızını göz ardı etmeniz ciddi boyutta çalışmalarınızı negatif etkileyecek sonuçlar doğuracaktır. Çünkü site hızınız yavaş ise kullanıcı sitenize tıkladığında açılmasını beklemeden yine arama sonuçlarına dönüp muhtemelen diğer web sitelerini ziyaret etmeye yönelecektir. Site hızıyla ilgili bütün aksiyonları bir seo uzmanı yapmak zorunda değildir. Burada yazılım ile ilgili de bazı aksiyonlar girdiği için seo uzmanının asıl görevi site hızı ile ilgili problemi iyi bir şekilde tespit etmek ve raporlamaktır. Site hızında bahsettiğimiz rakamlar saniyelerle ifade edilir. Bu yüzden site hızındaki saniyelik bir yavaşlama oldukça yüksek oranlarda ziyaretçilerin sayfadan çıkma oranını artıracaktır.


Site Hızı Test Araçları


Lighthouse

Site Hızı

Google'un bir uzantısı olan Lighthouse'u kullanarak web sitenizin hızını ve yavaş olmasına sebep olan tüm sonuçları görebilir ve buna göre web sitenizde site hızı iyileştirmeleri yapabilirsiniz.


Page Speed Insights

https://pagespeed.web.dev/ adresine tıkladıktan sonra site adresinizi gireceğiniz bir alan göreceksiniz. Alana site adresinizi girdikten sonra site hızı analiziniz başlayacak ve buradan da yine site hızı performansınızı ve neleri düzeltmeniz gerektiği ile ilgili bilgileri görebileceksiniz.


GT Metrix


Site Hızı Kontrol Araçları

Gt Metrix site hızı test aracı sayesinde site hızını test edebilirsiniz. Sitenizi tarattıktan sonra sayfanın aşağısında göreceğiniz top issues kısmında sitenizi yavaşlatan tüm sebepler yer almaktadır. Buradaki sorunların birçoğunu detaylı bir şekilde yazılımcınıza iletebilir ve hızlı bir şekilde aksiyon alabilirsiniz.


Google


Site Hızı

Site hızı test araçlarından bir diğeri de Google'un bize sağlamış olduğu ınspect alanıdır. Bu alana f12 veya farenizin sağ tuşuna bastıktan sonra girebilirsiniz. Ardından en üst menüde bulunan performans sekmesine gelip en soldaki yuvarlak işarete tıklamanız gerekir. Burada site hızı kontrolü biraz uzun sürebilmektedir. Buradaki performansı analiz etmeniz biraz sizi zorlayabilir bu yüzden belki bir yazılımcı ile oluşan tabloyu yorumlamak daha doğru olacaktır.


Site hızı SEO uygulamalarınızın kilit anahtarlarından biridir. SEO hızı testlerinizi yaptıktan sonra çıkan uyarıları da uyguladıktan sonra tüm site hızı problemleriniz çözülmüş olmuyor çünkü sürekli sitenize yüklemeler ve değişimler yapıyorsunuz. Bu yüzden site hızı sürekli olarak takip gerektiren ve düzenlenmesi gereken bir konudur. SEO süreçlerinize düzenli olarak site hızı kontrolünü eklemeniz gerekmektedir.


Web sitenizde one page seo ya da off page seo nasıl yapılır merak ediyorsanız ilgili yazımızı buradan inceleyebilirisiniz.

bottom of page